Aktivnosti u o.o. skupini "Loptice"

Mi smo mješovita odgojno-obrazovna skupina „Loptice“, koja ima 17 upisane djece. Odgojiteljice skupine su Sanja Perželt Kukec, Iva Vuletić (na zamjeni) i Lana Jakovljević.
U suradnji s našom logopedinjom Kristinom Bašić pojačano provodimo aktivnosti za razvoj govora, jezika i rane pismenosti prateći razvojnu dob svakog djeteta. Aktivnosti koje svakodnevno provodimo su: zagonetke, recitacije, tjeloglazba, dramatizacije priča, sliko priče, smiješne rime, igre s pokretom, vježbe disanja, vježbe izgovora riječi i njihovo rastavljanje na slogove te s logopedinjom vježbe artikulatora (govornih organa) i vježbe za artikulaciju određenih glasova.

Razvoj govora i razvoj fine motorike međusobno su povezane. Poticanjem upravo fine motorike potičemo i susjedne zone, zone što upravljaju govorom. Pokreti prstiju pozitivno djeluju na moždani korteks. Dakle, vježbe za razvoj finih motoričkih sposobnosti način su za poticanje mentalnog razvoja i pomažu ovladavanju govorom (kotrljanje, vezenje, oblikovanje, papir, škare, igre prstima, igre rastresitim materijalom-brašno, palenta…)

Vezano uz razvoj govora i njegovo poticanje sudjelujemo u projektu „ Skitamo i slikopričamo“. „Skitamo i Slikopričamo“ niz je pričaonica i kreativnih radionica u suradnji s knjižnicom "Medveščak". Knjižničarke pomno biraju slikovnice koje zajedno s materijalom za kreativne radionice šalju u vrtić. Nakon pročitane priče zajedno s djecom analiziramo pročitano kroz razgovor, dramatizaciju priča, simboličke igre te likovnim izražavanjem koristeći razne tehnike čime nastaju prekrasni radovi koji ukrašavaju knjižnicu. Na taj način zaokružujemo put jedne priče.