Aktivnosti prepoznavanja, imenovanja, razlikovanja i uspoređivanja boja u o.o. skupini "Oblačići"

Ciljevi ove pedagoške godine u radu s djecom bili su nam:
  • prepoznati i imenovati osnovne boje
  • usmjeriti pažnju, promatrati i uočavati, razlikovati i uspoređivati boje
  • poticati razvoj govorne komunikacije

Prilikom učenja boja krenuli smo s dvije različite osnovne boje (žuta, plava), a prepoznavanjem i imenovanjem istih krenuli smo na ostale boje. Proveli smo aktivnost uparivanja i igrom s kockicama različitih boja, slagali smo toranj u samo jednoj izabranoj boji ili više odabranih različitih boja. Provodili smo aktivnosti prepoznavanja boja putem slikovnica gdje su djeca uz imenovanje predmeta imenovala i boje. Svakodnevnim čitanjem djeca su bogatila svoj rječnik i govorne sposobnosti imenovanjem boja. Boje smo, također, uključili u likovno stvaralaštvo kojim smo razvijali kreativnost, maštu, pamćenje i pažnju kroz aktivnosti igre s bojom, miješanje boja te likovnim izražavanjem. Prostor sobe dnevnog boravka obogatili smo didaktičkim igračkama "boje" kojima su djeca, osim imenovanja boja, razvijali finu i grubu motoriku, kreativnost, pažnju i spoznaju.
Većina djece u našoj dobnoj skupini zna razlikovati, grupirati i imenovati osnovne boje.

Odgojiteljice Ana Perko i Stella Gluhić