Rutine i rituali u o.o. skupini Iskrice

Kako bismo lakše razumjeli važnost rutina i rituala u jaslicama važno je znati i razliku između njih. Rutine se izvode bez svjesnog razmišljanja, a rituali su smislene aktivnosti. Rutina je slijed radnji koje se redovito prate. Osnovne su i daju djeci informacije o tome što treba učiti te su  koraci koje će djeca poduzimati kako bi obavili neki posao. U rutinama nema nekog dubljeg značenja već je riječ o nizu akcija koje se redovito ponavljaju. Primjerice u vrtiću dijete od prvog dana uči rutine poput pranja ruku prije jela, objedovanja, izlaska na zrak  spavanja i slično. Postavljanje rutina djeci novu okolinu čini poznatom, predvidljivom te ugodnijom. Također one se nadograđuju u skladu s djetetovom dobi i mogućnostima. S druge strane rituali su također niz akcija ili vrsta ponašanja koje redovito slijedimo, međutim rituali su smisleni. Oni su pažljivo odabrani koraci koji imaju svrhu koja može biti učenje, opuštanje uživanje i slično. Kako bismo djeci olakšali prilagodbu u jaslicama i u našoj grupi uveli smo dnevne rutine. Jedna od nama važnijih je ritam dana koji smo uz svakodnevno ponavljanje djeci prikazali i plakatom koji služi i kao vizualna podrška (slika1). Plakatima se služimo kako bi neke radnje djeca sebi lakše prilagodila i razumjela. Pazimo i da su slike dovoljno velike, a plakati djeci na primjerenoj visini. Svakodnevno se i upoznajemo uz prozivanje djece imenom, zatim pospremanje sobe, pranje ruku prije obroka i slično. Rituali koji naše rutine čine posebnima su pjesmica „Tko je s nama tu?“ uz svakodnevno prozivanje. Pjesmica „Ura“ koju pjevamo svaki puta prije pospremanja igračaka, jutarnji pozdrav uz odabir pozdrava zagrljajem ili „daj 5“ (slika 2), te  pjesmica  “Sapunčiću mjehuriću“ uz pranje ruku i slike pranja ruku (slike 3,4,).

Odgojiteljice: Valentina Čolić i Helena Kunder

Slika 1                                                                    Slika 2

Slika 3                                                                   Slika 4